Personalo atranka

Darbuotojų paieška. 
Prieš samdant darbuotojus vertėtų nuspręsti, kiek ir kokių pareigybių (funkcijų) darbuotojų reikės ir kokio dydžio atlyginimą bus galima jiems mokėti.

Kandidatų paieškai dažniausiai naudojami šie budai:
 1. Atranka iš turimų darbuotojų. Toks darbuotojų paieškos būdas motyvuoja darbuotojus užimti aukštesnes pareigas įmonėje, skatina juos tobulėti, kilti karjeros laiptais.
 2. Atranka naudojantis esamų darbuotojų arba pažįstamų rekomendacijomis.
 3. Paieška laikraščių skelbimuose.
 4. Paieška universitetuose. Šiuo paieškos būdu sudaroma galimybė priimti jaunus ir entuziastingus darbuotojus, kurie yra linkę mokytis ir siekti karjeros. Kita vertus, šie žmonės neturi darbo patirties, į kurių apmokymus kartais tenka investuoti nemažai pinigų.
 5. Įdarbinimo agentūrų paslaugos. Šis darbuotojų paieškos būdas yra taikomas, kai ieškoma įvairios kvalifikacijos darbuotojų, kai neturima daug laiko ir pakankamai žinių geriausiam kandidatui išsirinkti.
 6. Dalyvavimas karjeros dienose. Darbdaviai gali susitikti su daugeliu kandidatų, atlikti trumpus interviu ir potencialiausius kandidatus pasikviesti išsamesniems pokalbiams.
 7. Skelbimai internete ir duomenų bazės. Internete galima gana greitai rasti norimą darbuotoją, prieinamos kandidatų duomenų bazės.
 8. Valstybinių darbo biržų paslaugos. Šiuo būdu galima rasti žemesnės kvalifikacijos darbuotojų, kuriems nesiūlomas aukštas darbo užmokestis.
 9. Paieška CV duomenų bazėse.

    Atrankos metu reikėtų įvertinti kandidato:
 1. Gyvenimo aprašymą (CV) - tai gyvenimo apibūdinimo, diplomų, sertifikatų, rekomendacijų analizė. CV geriausiai atspindi profesinį tinkamumą, tačiau neparodo tikrosios kompetencijos ir asmeninių savybių.
 2. Rekomendacijas. Rekomendacijos rodo kitų asmenų požiūrį į kandidato į darbuotojus darbą ir leidžia įvertinti jo savybes. Visgi dauguma rekomendacijų būna subjektyvios, dažnai paruoštos paties pretendento ir tik pasirašytos rekomenduojančio asmens, todėl jas vertinti reikėtų kritiškai, taip pat siūloma paskambinti rekomenduojančiam asmeniui ir telefonu pasiteirauti apie pretendentą.
 3. Testus ir jų rezultatus. Testas suteikia informacijos apie asmenybę, intelektą, tarpasmeninius santykius ir asmeninį požiūrį, tačiau žmogus yra prisitaikantis ir testo rezultatai gali skirtis nuo to, kaip asmuo elgtųsi adaptavęsis tam tikroje darbinėje situacijoje. Jei pasirinksite testavimo būdą, rekomenduotina kreiptis į personalo atrankos kompanijas, kurios teisingai paaiškins testų rezultatus ir galės skirti daugiau laiko kiekvienam asmeniui jį testuojant.
 4. Elgesį pokalbio metu (interviu). Interviu padeda lengviau nustatyti tam tikras asmenybės savybes. Todėl labai svarbu mokėti gerai vesti interviu, kad galėtume objektyviai ir tiksliai įvertinti kandidatą į konkrečias pareigas. Rekomenduojame interviu planą pasiruošti iš anksto, t.y. numatyti klausimų eilės tvarką ir jų formuluotes, tačiau atsižvelgiant į konkrečią situaciją, konkretų kandidatą, šiek tiek improvizuoti pokalbio metu, klausiant to, kas domina.

Papildomi puslapiai (1): Darbo santykiai
Comments