Atsirinkus darbuotojus kitas būtinas žingsnis yra darbo santykių įforminimas. Labai svarbu mokėti tinkamai priimti darbuotojus, vykdyti darbdavio įsipareigojimus, taip pat esant poreikiui - ir atleisti darbuotojus. Paprastai darbuotojai yra samdomi įsteigus juridinį asmenį, tačiau nėra draudžiama įdarbinti darbuotojus ir individualią veiklą vykdantiems asmenims. Išsamesnės informacijos apie darbo santykius galima rasti LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto puslapyje www.socmin.lt, Valstybinės darbo inspekcijos puslapyje http://www.vdi.lt, taip pat Lietuvos darbo biržos puslapyje http://www.ldb.lt, Valstybinio socialinio draudimo puslapyje http://www.sodra.lt. Prieš pradedant samdyti darbuotojus turėtų būti atlikti šie veiksmai:
Darbo sutarties sudarymas. Jeigu norite samdyti darbuotoją, tuomet su juo turite sudaryti darbo sutartį, t.y. rašytinį susitarimą, pagal pavyzdinę formą, patvirtintą LR Vyriausybės 2003 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 115 (ją galite rasti LR Seimo puslapyje adresu http://www.lrs.lt). Draudžiama leisti dirbti darbuotojui, jeigu su juo nepasirašyta darbo sutartis, neįteiktas darbo sutarties egzempliorius, neišduotas darbo pažymėjimas, darbuotojas nesupažindintas su jo būsimo darbo sąlygomis, darbo tvarkos taisyklėmis, kitais darbovietėje galiojančiais aktais, neinstruktuotas saugiai dirbti. Jeigu pas darbdavį dirba darbuotojai, tačiau su jais nėra sudarytos darbo sutartys, jam kyla administracinė atsakomybė už nelegalų darbą (ir gresia bauda už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį nuo 3 000 iki 10 000 Lt). Darbo sutarties vykdymas. Darbuotojui teisės aktai nustato tam tikrų garantijų, o darbdavys privalo užtikrinti, kad šių garantijų būtų laikomasi:
Darbo sutarties pasibaigimas. Darbo sutartis baigiasi ją nutraukus, likvidavus darbdavį, darbuotojui mirus. Darbo sutartį nutraukti gali tiek darbdavys, tiek darbuotojas, taip pat ir abi šalys susitarimu. Darbdavys darbo sutartį gali nutraukti, (1) jeigu darbo sutartis buvo terminuota ir pasibaigia terminas; (2) įspėjus darbuotoją dėl ekonominių, technologinių priežasčių, struktūrinių pertvarkymų, darbuotojo nepakankamos kvalifikacijos, gebėjimų, elgesio darbe (nėra darbuotojo kaltės) (LR DK 129-131 str.); (3) pradėjus darbdavio bankroto procedūrą (LR DK 137 str.); (4) įstatymų nustatytais pagrindais be įspėjimo, įskaitant atvejį, kai darbuotojas pakartotinai (daugiau kaip 2 kartus per metus) arba šiurkščiai pažeidžia darbo drausmę (LR DK 136 str. 3 d., 234 str., 235 str.). Pasibaigus darbo sutarčiai, darbdavys privalo darbuotojui ne vėliau kaip atleidimo dieną sumokėti visas jam priklausančias sumas, t.y. darbo užmokestį, kompensaciją už nepanaudotas atostogas (LR DK 177 str.), išeitinę išmoką (LR DK 140 str.). Jeigu darbuotojas ginčija atleidimą iš darbo, darbdavys privalės įrodyti, kad jis turėjo teisę atleisti darbuotoją ir kad laikėsi nustatytos tvarkos. Jeigu darbuotojas atleistas iš darbo nesant pagrindo arba nesilaikius nustatytos tvarkos, tuomet darbdavys privalo sumokėti darbuotojui darbo užmokestį už visą laiką, kol jis dėl atleidimo nedirbo. |
Verslo organizavimas > Personalo atranka >